Višķi

Višķi
Karte Višķi

Karte Višķi

Riņķveida maršruts, kuru uzsākt var Višķu, Špoģu vai Dubnas ciemā, ir veikali un stāvvietas. Maršruts ved pa pauguriem gar Višķu, Luknas un Vīragnas ezera krastiem, paverot skaistu ainavu uz Latgales zilo ezeru zemi. Maršruta laikā iepazīsiet dažādu etnisko kultūru sajaukšanos Latgalē. Daugavpils novads ir bagāts ar vietvārdiem – ceļojumā sastapsiet tādas pazīstamas vietas kā Pariža, Maskovskaja un Varšaveņa. Maršrutu var pagarināt savienojot ar velomaršrutu Ambeļi.

Maršruta dati

Maršruta garums 43 km
Maršruta kopējais kāpums +246 m / -246 m
Segums 75% grants un meža ceļi, 25% asfalts
GPX Lejupielādēt

Apskates objekti

1. Višķu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca
Višķu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca

Višķu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca

Višķu Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca tika uzbūvēta 1908. – 1925. gadā. Viena no nedaudzajām sakrālajām celtnēm Daugavpils novadā, kas ir celta no šķeltiem akmeņiem un pieder pie viena torņa bazilikāņu krusta baznīcu tipa.

2. Višķu ebreju kapi
Višķu ebreju kapi

Višķu ebreju kapi

Kapsēta izveidota 19. gadsimta sākumā. To izmantoja arī Somersetas (tagad Aglonas) ebreji. Ebreji Višķu apkaimē sāka apmesties 18. gadsimta beigās. 1921. gadā Višķos atvēra 4 klašu ebreju skolu, kurā mācības notika idišā. Senākie kapu pieminekļi – akmens stēlas šajā kapsētā datētas ar 19. gadsimta 50. – 90. gadiem. Lielākā daļa pieminekļu ir labi saglabājušies. Šajā kapsētā ir arī daži oheli – mājiņas, ko parasti cēla uz ievērojamu cilvēku (piemēram, rabīnu) kapu kopiņām. Oheli veidoti no betona. Stēlas galvenokārt ir no pelēkiem un tumšiem laukakmeņiem.

3. Višķu skatu tornis
Višķu skatu tornis

Višķu skatu tornis

Biedrība „Višķu attīstībai”, projekta „Višķi uz augšu” ietvaros, Luknas ezera krastā veica Višķu skatu torņa rekonstrukciju, kas ir 18 metrus augsts. No torņa skatu platformas paverās vietējās apkārtnes ainava ar apkārtējiem ezeru spoguļiem un pakalniem. Luknas ezera otraja krastā saredzams Višķu katoļu baznīcas tornis. No torņa var aplūkot četrus Višķu pagastā esošos ezerus – Višķu, Dotkas, Luknas un Boltaru. Pie torņa var uzkavēties labiekārtotajā peldvietā.

4. Podgurjes dzirnavas
Podgurjes dzirnavas

Podgurjes dzirnavas

Podgurjes dzirnavas celtas ap 1727. gadu grāfa Mola laikā. Dzirnavas atradās 5 kilometrus no Višķu miesta uz Tartakas upītes

5. Daniševkas vecticībnieku lūgšanu nams
Daniševkas vecticībnieku lūgšanu nams

Daniševkas vecticībnieku lūgšanu nams

Atrodas netālu no Luknas ezera krasta. Celts 19. gs. beigās. Guļbūves ēka ar diviem torņiem, kas apšūta ar dēļiem. Apskatāms no ārpuses.

6. Daniševkas Sv. Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca
Daniševkas Sv. Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca

Daniševkas Sv. Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca

Atrodas ainaviskā vietā Daniševkā netālu no Luknas ezera krasta. Ēka uzbūvēta un iesvētīta 1908. gada 31. augustā. Baznīcas dārzā atrodas mācītāja J. Digileva (1869–1933) kaps.

7. Višķu stacija
Višķu stacija

Višķu stacija

Stacija tika atvērta 1860. gada 20. novembrī kopā ar Pēterburgas – Varšavas dzelzceļa Ostrovas – Dinaburgas posmu. Sākotnējais stacijas nosaukums bija „Dubno”, tomēr kopš 1894. gada to sāka dēvēt par staciju „Višķi”.

8. Nīdermuižas Kunga Jēzus Apskaidrošanas Romas katoļu baznīca
Nīdermuižas Kunga Jēzus Apskaidrošanas Romas katoļu baznīca

Nīdermuižas Kunga Jēzus Apskaidrošanas Romas katoļu baznīca

Pirmā Nīdermuižas koka baznīca, celta 1748. gadā. 1875. gadā baznīcu paplašināja, 1898. gadā baznīca nodega. Nodegušās baznīcas vietā prāvests Jāzeps Andžejevskis 1901. gadā uzcēla jaunu mūra baznīcu. Baznīcā ir ļoti skaists kokgriezumiem bagātīgi rotāts lielais altāris, kuru prāvests Andžejevskis nopirka no kādas jau slēgtas baznīcas Lietuvā.

9. Aščuku vecticībnieku baznīca
Aščuku vecticībnieku baznīca

Aščuku vecticībnieku baznīca

Dievnams uzcelts 1907. gadā. Interesanta detaļa rotā Aščuku lūgšanu nama rietumu fasādi: maza „roze” – apaļš lodziņš ar radiāli šķirtiem impostiem. Šķiet, tas ir aizguvums no profesionāļu projektiem un rietumu kristietības dievnamiem, bet jaunā detaļa tika izbūvēta, apzinoties sakrālo jēgu, jo tai bija atrasta kanoniski precīza vieta fasādē.

10. Dubnas Jēzus Sirds draudzes kapela (Varšaveņa)
Dubnas Jēzus Sirds draudzes kapela (Varšaveņa)

Dubnas Jēzus Sirds draudzes kapela (Varšaveņa)

Dubnas Jēzus Sirds draudzes kapela (Varšaveņa) celta 1800. gadā kā koka astoņstūru īpatnēja celtne ar pagarinājumu altāra daļā. Vienīgā tāda veida sakrālā celtne Daugavpils rajonā.

11. Višķu amatnieku ciems
Višķu amatnieku ciems

Višķu amatnieku ciems

Višķu amatnieki apmeklētājiem piedāvā iespēju izzināt Višķu vēsturi, apmeklēt keramikas un klūgu pinumu darbnīcas, piedalīties amatnieku meistarklasēs un ieklausīties kokles skaņās Višķu baznīcā, kā arī degustēt vietējos produktus – sieru un alu. Maršrutu var izbraukt ar velosipēdiem vai izstaigāt kājām.

12. Mola muižas apbūve
Muižas apbūve veidojusies 19. gs. beigās. Muižas pils bija būvēta poļu muižnieku Molu dzimtai, tā tikusi izpostīta Pirmā pasaules kara laikā. Līdz mūsdienām saglabājušās atsevišķas saimniecības ēkas un daļēji regulāra un brīva plānojuma parks, kurā ir ap 75 koku un krūmu sugas.
13. Laivu stacija-piestātne
Višķi uz viļņa

Višķi uz viļņa

Višķu ciemā ezera krastā biedrība „Višķu attīstībai” sniedz iespēju atpūsties uz ūdens. Projekta „Višķi uz viļņa” ietvaros tika uzlabota tūrisma infrastruktūras kvalitāte un dažādoti tūrisma pakalpojumi Višķu pagastā, lai saglabātu teritorijas apdzīvotību un veicinātu Višķu pagasta publisko ezeru kā tūrisma objektu pievilcību.