Skrudaliena – Silene

Skrudaliena - Silene karteRiņķveida maršruts, kuru iespējams uzsākt jebkurā vietā. Ērtākās maršruta uzsākšanas vietas ir Skrudaliena vai Silene – ir veikali un iespēja novietot mašīnu. Maršruts ved caur dažādu reliģiju dievnamiem un vecām muižām.

Maršruta dati

Maršruta garums 58km
Maršruta kopējais kāpums +450m / -450m
Segums 95% grants un meža ceļi, 5% asfalts
GPX Lejupielādēt

Apskates objekti

1. Skrudalienas pareizticīgo baznīca
Lūgšanu nams tika uzcelts 1862. gadā. Dievnama interjerā ir 19.gs. ikonas un ikonostass, kuru karkasu rotā kokgriezumi.
2. Červonkas muižas pils
Červonkas muižas pils

Červonkas muižas pils

Červonkas (Vecsalienas) muižas pils celta 1870. gadā neogotikas stilā un izvietota 19.gs. veidota parka ieskāvumā. Tā ir visai gleznaina ēka ar dinamisku un sarežģītu apjoma kompozīciju – īsta pasaku pils.

3. Sv. Jāņa Kristītāja Vecsalienas pareizticīgo baznīca
Sv. Jāņa Kristītāja Vecsalienas pareizticīgo baznīca

Sv. Jāņa Kristītāja Vecsalienas pareizticīgo baznīca

Uzbūvēta 1894. gadā par Pēterburgas lieltirgotāj A. Gruzdeva līdzekļiem. Viņš ziedoja līdzekļus sakrālo priekšmetu iegādei. Uzcelta no šķeltiem laukakmeņiem.

4. Arkveida akmens tilts
Arkveida akmens tilts

Arkveida akmens tilts

Tilts pāri Poguļankas (Salienas) upītei būvēts 19. gs beigās no šķeltiem un apstrādātiem laukakmeņiem. Tilts ir vietējas nozīmes arhitektūras un inženierbūves piemineklis, viens no nedaudzajiem šāda veida tiltiem kas salīdzinoši labā tehniskā stāvoklī ir saglabājies Daugavpils novadā.

5. Viļkeļu vecticībnieku baznīca
Viļkeļu vecticībnieku baznīca

Viļkeļu vecticībnieku baznīca

Šodien Viļķeļu vecticībnieku lūgšanu nams nedarbojas un ir pamests. Lieveņa risinājumā tiek izmantotas konsoles veida nojumes. Viļķeļu vecticībnieku lūgšanu namā balsteņi pat rotāti ar atturīgu dekoru.

6. Silenes Romas katoļu baznīca
Silenes Romas katoļu baznīca

Silenes Romas katoļu baznīca

Silenes Romas katoļu koka baznīcas ēka tika uzbūvēta 1913.gadā, netālu no agrākās, 19. gs. celtās, bet nodegušās kapelas. Silenes baznīca ir viena no lielākajām koka baznīcām Rīgas Metropolijā un vislielākā Jelgavas diacēzē. Tai ir krustveida plānojums ar vienu lielu un vairākiem mazākiem tornīšiem.

7. Skrudalienes pagasta Sila ezera krasta labiekārtošana
Biedrība „Silenes stariņi” projekta ietvaros tika labiekārtota Skrudalienas pagasta tūrisma un atpūtas vieta – Sila ezera krasts, kur tika renovēta laivu piestātne, ierīkots ērts gājēju celiņš. Pa ierīkoto celiņu apmeklētājiem tagad ir iespēja ērti nokļūt līdz ezera krastam, bet renovēto piestātni var izmantot ne tikai laivu nolaišanai ūdenī, bet arī patīkamām pastaigām, izbaudot neatkārtojamo Silenes apkārtni. Sakārtotā atpūtas vieta Sila ezera krastā nodrošinās arī kvalitatīvu novada sporta un atpūtas pasākumu organizēšanu.
8. Šengeidas muižas pils
Šengeidas muižas pils

Šengeidas muižas pils

Šēnheidas muižas kungu māja celta 1870. gadā neogotikas stilā pēc Eižena fon Engelharta pasūtījuma. Pēc Otrā pasaules kara bijušo muižas ēku izmantoja labības glabāšanai, bet vēlāk tajā apmetās padomju saimniecības “Silene” valde.

9. Voitišķu vecticībnieku lūgšanu nams
Voitišķu vecticībnieku lūgšanu nams

Voitišķu vecticībnieku lūgšanu nams

Viens no vecākajiem vecticībnieku lūgšanas namiem Latvijā, kas tika uzcelts ap 1740.
gadu.

10. Bruņenes muiža
Bruņenes muiža

Bruņenes muiža

Muižas apbūve Bruņu ezera krastā. Tajā iekļaujas un ir saglabājušies 19. gs. celtie staļļi, 2 laukakmeņu mūra saimniecības ēkas un pils. Ēka veidota pēc stingras klasicisma shēmas.